22 лютого – Всесвітній день підтримки жертв злочинів
Проблема соціальної реабілітації жертв злочинів почала хвилювати співтовариство в кінці минулого століття. Ще у вересні 1985 року сьомий конгрес ООН із упередження злочинності й поводження з правопорушниками затвердив Декларацію головних принципів правосуддя для жертв злочинів і зловживання владою. 29 листопада 1985 року Генеральна Асамблея ООН прийняла цю декларацію, вперше розробивши універсальні принципи підтримки і захисту жертв злочинів і зловживання владою. 22 лютого 1990 року уряд Англії опублікував «Хартію жертв злочинів». Відтоді в усьому цивілізованому і демократичному світі відзначають день підтримки жертв злочинів.
Зараз в ряді країн прийняті та діють закони, спрямовані на захист постраждалих від кримінальних дій, їх соціальну реабілітацію, компенсацію матеріальної і моральної шкоди, а також діють близько 200 програм допомоги потерпілим від злочинів, починаючи від програм допомоги потерпілим від сексуального насильства і закінчуючи муніципальними службами прибиральників місць скоєння злочинів і слюсарів, які безкоштовно вставляють замки й ремонтують вхідні двері при квартирній крадіжці. Метою таких програм є допомога людям впоратися зі стресом, вийти з кризи, надати матеріальну і моральну підтримку. Такі програми спрямовані на захист постраждалих від кримінальних дій, на їх соціальну реабілітацію та компенсацію матеріального й морального збитку.
У Новоодеському професійному аграрному ліцеї, з нагоди цієї дати, керівниками групи 27, було проведено відкритий профілактичний виховний захід «День підтримки» (майстер виробничого навчання – Балан Анастасія, класний керівник Первина Леся). Учні груп 27, 17 і 34 мали змогу дізнатися чому присвячені такі дати, які категорії населення найбільш вразливі, які види підтримки існують, як розрізнити агресію та злочин. Учні, разом з педагогами, обговорили такі важливі теми як «що таке підтримка?», «для чого вона потрібна?», «обачність або як попередити злочин та бути в безпеці?». У ігровій, динамічній формі ліцеїсти дізналися «Як діяти при загрозі». А саме: як діяти у ситуації, коли ти потрапив у конфліктний натовп? (масові безпорядки, політичні, релігійні чи фанатичні зіткнення, заворушення); як діяти у ситуації пограбування на безлюдній вулиці? Алгоритм безпечної поведінки; як діяти у ситуації, коли ви опинилися, разом з іншими людьми, у ролі заручника, під час пограбування чи терористичного акту.
Також усі присутні ознайомилися з відеоматеріалами «Як не піддатися паніці, стресу та допомогти іншим», послухали про техніки опанування себе у критичних ситуаціях та зняли напругу за допомогою руханки «Австралійський дощ».
Наприкінці усі зробили висновки, що у світі, де кошти та зиски мають вагоме значення, і люди стають черствими, байдужими,лише гуманне ставлення до інших, близьких чи незнайомих, і до себе, допоможе нам зберегти чутливість, гідність, доброту, співчуття та залишатися людиною.
Обійми того, хто поряд, обійми
Подаруй йому тепло й надію
Хтось спіткнувся, - руку простягни,
Глянь, його стежки чомусь чорніють…
Не дозволь зірватися йому
В прірву болі, злоби і гріха,
Не питай – «Для чого?», «Як?», «Чому?»
Дій! Хоч справа ця і нелегка
Одягайся в радість кожну мить,
Бо одежа ця вартніша всього,
Глянь, на обрії вогонь горить,
Значить, істина – твоя дорога!
|