18 листопада у Новоодеському професійному аграрному ліцеї було проведено тематичні заходи до Європейського дня захисту дітей від сексуальної експлуатації. На лекції були присутні запрошені фахівці НРЦСССДМ. За допомогою відеолекторію вони донесли учням суть проблеми.
Практичний психолог закладу Петрикевич М. В. ознайомила дітей за допомогою лекції, які є види експлуатації. Також підготувала роздатковий інформаційний матеріал профілактичного спрямування. На лекції були присутні учні першого курсу, а саме 18 група в кількості 25 чоловік.
Завдяки цим заходам учні знають і розуміють, що таке експлуатація, тобто насилля.
Насилля може були, як фізичне, психологічне, економічне, так і сексуальне. Однією з найстрашніших (і за своєю жорстокістю і за своїми наслідками) форм насильства, є насильство на сексуальному ґрунті – примус людини до сексуальних стосунків проти її бажання і волі.
Сексуальне насильство саме по собі, як факт, порушує одні з найважливіших прав будь-якої людини – репродуктивні права, тобто права, пов’язані з сексуальними стосунками і народженням дітей Зґвалтування (статеві стосунки із застосуванням насильства чи загрози їх застосування) – це тільки один з видів сексуального насильства, його крайня ступінь. До речі, з латинської мови «зґвалтування» перекладається як «крадіжка», хоча в цьому випадку мова йде не про крадіжку майна, а про «крадіжку» здоров’я людини, замах на її особу і права.
Сексуальним насильством вважають багато інших дій, коли не обов’язково використовується груба сила, як от: образливі сексуальні коментарі, а також натяки, погляди і телефонні дзвінки такого ж типу; демонстрація статевих органів (ексгібіціонізм); небажані дотики до різних частин тіла; обман, шантаж, залякування, що мають на меті примусити до сексуальної близькості або оголення; примушування до участі в дорослих «сексуальних іграх»; демонстрація порнографії.
Є ще одне поширене явище – сексуальні домагання, що також можуть завдати людині вельми серйозної шкоди. Якщо говорити визначеннями, то сексуальне домагання – це «неспровокована і небажана для об’єкта увага сексуального характеру», тобто це будь-який прояв уваги сексуального характеру, яка людині неприємна і якої він або вона не бажає.
Щоб було зрозуміліше, наведемо приклади домагання:
- Вуличні докучання («Агов, красуня, як щодо того, аби повеселитися?»)
- Дотики і притискання у громадському транспорті, на дискотеці, в черзі.
- «Знаки уваги» водіїв таксі, незнайомих людей у ліфті, попутників у купе поїзда.
- Слизькі жарти, вульгарні зауваження, непристойні жести.
А от коли хтось використовує фізичні можливості однієї людини, щоб задовольнити сексуальні потреби іншої, і отримує з цього фінансову чи будь-яку іншу винагороду, це називається сексуальною експлуатацією. Часто таке відбувається в результаті обману, фізичного або психічного примусу, використання залежного становища людини. До сексуальної експлуатації належать, насамперед, примушування до заняття проституцією, а також систематичне використання однією людиною іншої для задоволення сексуальних потреб (іншими словами – для надання сексуальних послуг).
Покарання за насильство на сексуальному ґрунті
У більшості країн світу закон суворо карає за злочини, пов’язані з сексуальним насильством. Майже в усіх країнах покаранням є позбавлення волі, а подекуди за особливо тяжкі форми сексуального насильства передбачена смертна кара.
|